Bayrakcı Metal – Çelik Konstrüksiyon – Çelik Çatı – Trapez Sac

Asma Kat - Ara Kat

“Projeye özel” asma kat ve ara kat tasarımı, proje çizimi, imalat ve montajı alanında ISO kalitesiyle çözüm ortaklığı sunuyoruz.

Asma Kat (Çekme Kat) Nedir?

Asma kat, bir binanın ana katlar arasında kalan kısmıdır, tipik olarak bir binanın toplam katlar arasında sayılmaz. Genellikle, asma kat alçak tavanlıdır.

Halk arasında çekme kat olarak da adlandırılan asma katlarda, zemin ve tavan arasındaki yüksekliği minimum 5.50 metre olmalıdır. Bu yapılarda bir merdiven yardımıyla zemine bağlanan ve zeminin en fazla yarısını kaplayan, iç yüksekliği ise minimum 2.40 metreye sahip yeni bir kullanım alanı oluşturulur.

Asma Kat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Endüstriyel uygulamalarda asma kat sistemleri, genel olarak binalarda iki kalıcı orijinal kat arasına inşa edilen yarı kalıcı kat sistemleridir. Bu yapılar genellikle serbest durur ve çoğu durumda sökülebilir ve yer değiştirebilir. Ticari olarak satılan asma kat yapıları genellikle üç ana malzemeden yapılır; en yaygın kullanılan hızlı, dayanıklı ve düşük maliyetli olmasından dolayı çeliktir.

Asma kat ve ara katlar, çoğunlukla iş yerlerinin çalışma verimliliğini artırmak için kurulan sistemlerdir. Hem ev hem işyerinde kurulan asma kat sistemleri sayesinde kullanılan alana işlevsellik sağlayarak maksimum düzeyle verimlilik elde edilir.

Asma kat ve ara katlar kurulurken, yapının mimari özellikleri, iç dekorun tasarımı ve sistemin donanımlarının çalışma alanlarına etkisi dikkate alınmalıdır.

Asma kat bir diğer kullanım alanları da mağazalarda ve benzeri alanlarda alet veya malzemelerin depolanması için kullanılır. Dükkanın yüksek çatısı asma kat için idealdir ve ofisler ya altına ya da üstüne yerleştirilebilir. Asma katlar, depolama, dağıtım veya üretim gibi endüstriyel işlemlerde sıklıkla kullanılır.

Asma Kat Kurulumu Nasıl Olmalıdır?

Çelik ara kat ve çelik asma kat sistemi, tahmin edildiği gibi basit bir sistem değildir. Asma kat ve ara katların projelendirilmesi ve kurulumu yapılmalıdır.

Uygulama alanının imar planına uygun olması önemlidir.  İmar planı dâhilinde mühendisler tarafından   alanın üzerinde ölçümleme çalışmaları yapılır.  Bu çalışmalar sayesinde asma katın yüksekliği, yük taşıma ağırlık kapasitesi ve destek sağlayacağı noktalar ile kullanılması gereken malzemeler belirlenir.

Neden Çelik Asma Kat?

Çelik asma katlar, diğer asma kat boşluklarından daha fazla kat aralığı sağlar.

Çelik ara kat ve çelik asma kat sistemleri; kullanım amacı, kullanılacak çalışma alanının işlevi, konumu ve çalışan personelin durumuna göre özel olarak tasarlanmalıdır.

Bayrakcı Metal tasarımı çelik asma kat ve ara kat sistemlerinin özellikleri şunlardır;

 • Cıvatalı bağlantılar sayesinde asma kat ve çelik ara kat sistemleri kolaylıkla sökülebilir.
 • Asma kat ve çelik konstrüksiyon ara kat sistemlerimiz, tesisin değişen ihtiyaçlarına göre farklı alanlarda tekrar kurulacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Tesisin veya çalışma alanının durumuna göre çelik konstrüksiyon asma kat oluşturulacak alan belirlenir.
 • Sistemler tasarlanırken ve kurulurken kolonlar, makineler ve diğer kullanılan sistemler göz önüne alınır.
 • Kurulan çelik asma kat veya çelik ara kat çalışılan bölgelerin üzerindeki kullanılmayan alanlardan maksimum düzeyde faydalanılmasına olanak tanır.
 • Özel proje tasarımı gerçekleştiren firmamız, çelik asma kat ve ara kat sistemleri tasarımında uluslararası geçerliliği olan yönetmelik ve standartları dikkate almaktadır.

Asma Kat ve Ara Kat Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Binamda ne kadar yüksekliğe ihtiyacım var?
 • Kaç tane asma kat seviyesine sahip olabilirim ve ek seviyeler ekleyebilir miyim?
 • Asma katın yangına dayanıklı olması gerekiyor mu?
 • Planlama iznine ihtiyacım var mı?
 • Yapı Denetimi  ile iletişim kurmam gerekir mi ?
 • Zeminim ne kadar ağırlık kaldırabilir ?
 • Hangi zemin kaplaması uygundur?

Özel tasarım talepleri, istediğiniz özelliklerde çelik asma kat ve ara kat için talep@bayrakcimetal.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz. "İletişim" bölümündeki formu doldurarak veya telefonlarımız vasıtası ile de bizimle irtibata geçebilirsiniz.Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her tarafına hizmet vermekteyiz.

Bayrakcı İnşaat Metal San. Tic. Ltd. Şti.
Metal İş Sanayi Sitesi 12A Blok No:38-40 İkitelli
Başakşehir / İstanbul
Web Tasarım ve SEO
Talep Formu