Bayrakcı Metal – Çelik Konstrüksiyon – Çelik Çatı – Trapez Sac

Depo Tankı

“Projeye özel" depo tankı tasarımı, proje çizimi, imalat ve montajı alanında ISO kalitesiyle çözüm ortaklığı sunuyoruz.

Depo tankları; akaryakıt, yağ ve petrol türevi yanıcı maddeleri güvenli bir şekilde depolamakta kullanılan dayanıklı ve güvenli olması için paslanmaz çelikten üretilmektedir. Çelik malzemeden üretilen depo tankları, deformasyon ve delinme gibi iç ve dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Kapasiteleri, kullanılacak alana ve amaca göre değişebilmektedir. Depo tanklarının üretimi, ulusal ve uluslararası kalite standartları çerçevesinde, Makine Mühendisleri Odası denetiminde yapılmaktadır. Özellikle büyük şantiyelerin demirbaşlarından biridir.

Şantiye saha alanlarında iş makineleri veya kullanılan diğer makine ve araçlar için mobil depo tankı veya sabit depo tankı üretilmektedir. Depo tankları; şantiyeler, inşaatlar, sanayi alanları, yapı arazileri ve fabrikalar yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Depolama tankı, sıvıların yanı sıra gazların ve katı maddelerin depolanması için kullanılır. Gazların depolanması için kullanılanlar çoğunlukla paslanmaz tanktır. Silo veya bunker  adı verilen tanklar ise ağırlıklı olarak katıların depolanması için kullanılır. Paslanmaz çelik tanklar,bir ürün üretimin içerisinde yer alan malzemeleri karıştırmak içinde kullanılır. Örneğin ; kimya sektöründe, sanayi tipi unlu mamül üreticilerinde , içecek sektöründe vb. 

Bayrakcı Metal Tasarımı Depo Tankı Özellikleri Nelerdir?

Depolama tankı, mevcut ürünlerimizden biridir. İhtiyaçlarınıza uygun, özel olarak tank veya kazan gibi depolama ünitesi üretim imkânımız bulunmaktadır.
Firmamızın tasarladığı depolama tanklarının özellikleri şunlardır;

 • Yakıt tanklarımız optimum güvenliği sağlayacak şekilde üretilmektedir.
 • Yeni nesil teknolojilerle üretim sağlanmaktadır.
 • Depo tanklarının düzenli olarak kontrol ve bakımları yapılmaktadır.
 • Üretim aşamasında mukavemet hesapları yapılarak, uygun değerlere göre cidar kalınlıkları belirlenmektedir.
 • Yakıt seviye göstergesi, talebe göre dijital veya mekanik olabilmektedir.
 • Ürettiğimiz depo tankı modellerinin parçaları kolay değiştirilebilecek özelliktedir.
 • Talebe göre istenen renkte endüstriyel boya seçeneklerimiz vardır.
 • İstendiği takdirde galvaniz kaplama da yapılabilmektedir.
 • Yurt içi ve yurt dışı projelerde kullanılmak üzere yakıt depo tankı üretimi yapılmaktadır.
 • Depo tankı çeşitlerinin her bileşeni kalite kontrol ekibi tarafından kontrol edilmektedir. Ölçü kontrolü, yüzey kaplama kontrolü ve kaynak kalitesi kontrolü gibi işlemlerin ardından montaj aşamasına geçilmektedir.
 • Firmamız, uzun süre kullanılabilecek, ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun, garantili ve CE sertifikalı depo tankı üreterek, anahtar teslim hizmet vermektedir.

Depo Tankı Kullanım Alanları Nelerdir?

Depo tankı; 

 • Petrol üretimi ve rafinasyonu, petrokimya ve kimyasal üretimi, 
 • Dökme depolama ve transfer işlemleri,
 • Sıvı ve buhar tüketen veya üreten diğer endüstriler,
 • Gıda ve içecek sektöründe,
 • Fermantasyon işlemlerinde, 
 • İlaç üretiminde kullnılmaktadır.

Depo Tankı Üretiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ulusal ve uluslararası depo tankı imalat usulleri dikkate alınmalıdır.
 • Uzman bir ekip tarafından üretilmelidir.
 • Depo tankı teçhizatını korumak için tank ile yekpare kabin imalatları yapılabilir.
 • İmalatı yapılan depo tankı, sevkiyat öncesi ilgili mühendisler tarafından hidrostatik ve dinamik kontrollere tabi tutulmalıdır.
 • Depo tankının kapakları, menteşeleri, kilit bölgeleri ve bağlantı mekanizmaları sızdırmazlık testi ile rapor edilmelidir.
 • Yakıt tanklarında seviye göstergesi, mekanik veya dijital sistemlerle kurulabilir. Dijital gösterge sinyalleri, uzak noktalardaki kontrol odasına kadar ulaştırılabilir. Sinyal verileri, çeşitli kontrol sistemlerine aktarılabilecek özelliktedir. Yakıt tankı veya depo tankının özelliğine ve kullanılacağı yere göre tank üstü kapağı, boşaltma vanası flanşı gibi çeşitli bölümleri bulunabilmektedir.

Depolama Tankları Nasıl Yerleştirilmelidir?

Depolama tankları, mümkün olan her yerde, yer üstüne monte edilmelidir. Seçilen alan, gereğinden fazla açıkta bırakılmamalıdır. Daldırma ısıtıcıları ve buhar bobinleri gibi armatür tankından çekilmesi için açıklığa izin verilmelidir. Tankların binaların içine yerleştirildiği yerlerde, çelik fabrikaları ve dökümhaneler gibi bazı endüstriyel tesislerde, bir tank odası gerekli olmayabilir, ancak genellikle bir tank odası içine yerleştirilmelidirler. Bu tesisler tasarlanırken sigorta şirketlerinin ve yerel yetkililerin gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Yeraltı depolama

Burada yeraltı bir montaj depolama tankı kaçınılmazdır, bu tercihen boşaltma vanası ve diğer parçaları kolay erişim sağlayan, özel olarak yapılmış bir tuğla veya beton bölmesinde muhafaza edilmelidir. Mümkün olan yerlerde, tank bölmesi kuru zemine yerleştirilmeli ve bitmiş yapı su geçirmez hale getirilmelidir. İstisnai durumlarda odaya girebilecek suyu toplamak için bir ucunda odanın zemininde bir karter bulunmalı ve zemin kartere doğru hafifçe aşağı doğru eğimli olmalıdır. Karterde toplanan su, yarı döner bir pompa kullanılarak çıkarılabilir. Odanın alt kısmı, daha olağan yer üstü depolama tankında olduğu gibi yağa dayanıklı bir yakalama çukuru oluşturmalıdır.

 • Gömülü tanklar

Gömülü depolama tankları toprak ile temas halinde doğrudan gömülmemelidir. Tankın, bağlantı elemanlarının ve boru tesisatının tüm dış yüzeylerine yeterli korozyon koruması uygulanmalıdır.

 • Paket alanı

Deponun aşırı doldurulması veya sızıntısı yangın tehlikesine neden olacağı, mülke zarar verebileceği veya drenajları veya kanalizasyonları kirleteceği durumlarda, tankın etrafına bir demet çevre duvar inşa edilmelidir. Bu, yağ geçirmez bir astar ile tuğla veya beton olmalı ve tank desteklerinin altındaki beton tabana kapatılmalıdır. Paketin kapasitesi alan, içinde bulunan depolama tanklarından en az % 10 daha büyük olmalıdır.

Çevre duvarları yağ geçirmez olmalı ve taşma veya başka bir acil durumda önemli sıvı basıncına dayanabilmelidir. Bu alana kalıcı drenaj dahil edilmemelidir, ancak birikebilecek yağmur suyunu gidermek için uygun tesisler sağlanmalıdır. Bir karter ve yarı döner el pompası bu amaç için uygundur.

Bayrakcı Metal; ISO kalite standartları çerçevesinde depolama tankı çözümleri sunuyor. Herhangi bir proje için depo tankı taleplerinizi kısa sürede tasarlayarak, uyguluyoruz. Uluslararası standartlara uygun depo tankı ve donanımları için hizmet veren firmamız, bu alanda öncü firmalar arasında yer almaktadır

Kalite ve güvenden ödün vermeyen firmamız, sizin için depolama tankı projelerini yerinde keşifle tasarlayarak, depolama tankı uygulamalarını bütçenize uygun fiyat seçenekleri ile sunuyoruz. Özel tasarım talepleri ve istediğiniz özelliklerde depolama tankı sistemlerinin avantajlarından faydalanmak için talep@bayrakcimetal.com.tr'den veya “İletişim” bölümünden bize ulaşıp ihtiyaçlarınızı iletmeniz yeterli. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her tarafına hizmet vermekteyiz.


 

Bayrakcı İnşaat Metal San. Tic. Ltd. Şti.
Metal İş Sanayi Sitesi 12A Blok No:38-40 İkitelli
Başakşehir / İstanbul
Web Tasarım ve SEO
Talep Formu